muzikál Jesus Christ Superstar / zápis /

21. dubna 2011 v 19:53 | Holoubek
Kdo: Já, otec, matka a koala
Kdy: V sobotu 16.4. 2011
Kam: Hudební divadlo Karlín, Praha
Proč: Protože jsem chtěla
Na co: Muzikál Jesus Christ SuperstarNa koho:

Ježíš Kristus / Kamil Střihavka /
Jidáš Iškariotský / Václav Noid Bárta /
Marie Magdalena / Dasha /
Pilát Pontský / Pavel Polák /
Herodes Antipas / Ondřej Brzobohatý /
Apoštol Petr / Jiří Mach /

UPOZORNĚNÍ: Spoilery!

Narozdíl od Robina Hooda jsem si pátek večer předem tak nějak teprv uvědomil, že vlastně v sobotu jedeme na Jesuse. Tentokráte jsme jeli na představení, které začínalo v 15.00, takže jsme se chystali tak od dvanácti hodin. Matka mne ochotně učesala, ačkoli už za deset minut jsme měli odjíždět a ona ještě nebyla ani obléknutá. Vzal jsem si ty samé šaty jako na Robina Hooda, ale byl jsem trochu skeptický, páč to nebylo večerní představení. A měl jsem pravdu, připadal jsem si fakt jako exot....

Tentokrát jsme si mohli dovolit jet celou cestu autem, páč se dalo relativně blízko Karlína zaparkovat. Divadlo je to vskutku obrovské, Kalich je tak desetkrát menší.
Měli jsme také dobrá místa, seděli jsme ve čtvrté řadě, v levém bloku (bloky jsou tři - levý, prostřední a pravý) úplně napravo, hned u uličky mezi levým a prostředním blokem.


Poslední večeře

Hádka nadcházející poslední večeři

Ve chvíli, kdy představení začalo a Střihavka spolu s uvaděčkou procházeli uličkou mezi prostředním a pravým blokem jsem zavrkal: "A sakra, vybrali jsme špatnou uličku." Moje tvrzení jsem však po pár minutách obrátil - naší uličkou se několikrát prošel Václav Noid Bárta a jednou nade mnou nesli Střihavku.

Ukázala se částečná pravdivost i nepravdivost mého tvrzení, že ačkoli na toto představení jdu kvůli Střihavkovi, mým favoritem bude Noid, protože bude hrát záporáka. Pravdivé to bylo, páč jsem byl nadšen, když jsem si na něj mohl sáhnout (no, skoro sáhnout, kdybych si sáhl doopravdy, asi by mi zlomil ruku v tom běhu). Nepravdivé v tom, že pojetí tématu mi po první půlce připadalo zvláštní. Ježíš prakticky nic nedělal, tudíž se nejvil nijak zvlášť kladně (ale ani záporně), Máří jako záporňačka, která schválně Ježíše odvádí od práce a dobrých skutků, a když už je koná, tak ho nutí do té nebezpečnější verze.
Jidáš byl takový protipól, byl to strašný chudák, který se zoufale snažil Ježíše přimět k správným rozhodnutím a stále se mu to nedařilo. Ale to byl můj takový subjektivní pocit z první půlky, v druhé už se vše vyjasnilo. Tudíž se mi Noid nelíbil proto, že byl záporňák, protože v podstatě nebyl záporňák.

Dasha (Máří Magdalena) a Kamil Střihavka (Ježíš)

Byla to velmi emoční role, Noid se ukázal jako velmi dobrý herec, ačkoli profesně patří do sféry hudební. Vypadal opravdu rozpolceně, prožíval a vypadal tak deprimovaně, když mu chtěli dát peníze za udání Ježíše. A když se oběšoval....

Václav Noid Bárta (Jidáš)


Táta doufal, že Máří bude hrát Basiková, já zas doufal, že ji nebude hrát Basiková. Nakonec jsem byl vyslyšen a na jevišti se objevila Dasha. Táta byl chvilku zklamaný, ale pak shledal, že Dasha vůbec nebyla špatná.
Já zas byl šťastný jak blecha, když se objevil Noid, viz výše.Termín jsme vybírali podle několika faktorů - pokud možno sobota, abych mohl já (viz můj ferman) a aby hrál Střihavka (viz jeho ferman). Takže už jsme předem počítali, že bude hrát on.

Kamil Střihavka (Ježíš)


U Heroda mi to bylo prakticky jedno, prostě jsem byl jen zvědavý, jestli bude hrát Brzobohatý nebo Korn. Musím říct, že bych Brzobohatého nepoznal, kdybych nevěděl, že to hraje on (přecijen Korna a Brzobohatého od sebe ještě rozeznám), byl tak namaskovaný a nalíčený, že to byl prostě přiteplenec.

Jiří Korn (Herodes)


Dashe jsem občas ze začátku nerozuměl začátky písní, ale jelikož se slova stále opakovala, tak mi to došlo později. Noidovi jsem rozuměl dobře, jen tam měl jeden part, kde musel vyzpívat spoustu slov v hrozně krátkém intervalu, takže jsem slova nepochytal (ale význam jsem si domyslel s pomocí anglických titulků, které byly promítány nad jevištěm)


Střihavka nás všechny málem zabil, když stál nahoře na sloupu a doslova řval zoufalstvím, proč chce Bůh, aby svou smrtí lidem vrátil víru.... (Ty znáááááš můůj úúúúúděěl!)

Jak začal píseň prožívat, úplně nás všechny v hledišti zamrazilo. Úplně mi to rvalo srdce (a trochu i uši, to bylo tím, že jsem seděl tak vepředu).

Kamil Střihavka (Ježíš) před ukřižováním


Scéna vypadala zajímavě, v jednom momentě jsem se trochu lekl, protože se pod Střihavkou ta vysoká dřevěná konstrukce, na níž stál, zakinklala, ale jinak byla velmi efektní. Nabízela spoustu možností pro pohyb všech postav, zvláště Jidáše, který byl takovým nejdynamičtějším prvkem muzikálu. Nejvíc mě dostalo křižování Ježíše, kdy Římani byli k nám zády a tloukli palicí do oněch hřebíků. Jenže ty zvuky, které se ozývaly, zněly tak skutečně, až nás všechny mrazilo.

Myslím, že Karlínské divadlo vhodně využilo uliček v hledišti, neustále se tam něco dělo, takže kontakt s divákem byl prakticky neustálý.


Kamil Střihavka (Ježíš) a Pavel Polák (Pilát)

Kostýmy byly vcelku jednoduché, přecijen tam bylo až příliš mnoho lidí, aby pro každého vymýšleli spešl kostým, ale zapadaly do doby. I když..... Musím říct, že zlatým hřebem byl pro mne sexy kostýmek oběšeného Jidáše.

Ve scéně před ukřižováním leží zpráskaný Ježíš na zemi ve svém roztrhaném rouše a na smyčce, na které se o chvilku dříve oběsil, se z nebe spouští mrtvý Jidáš jakožto "anděl" v bílém blýskavém kostýmku. Vypadá trochu jako Elvis, ale vršek má tak extravagantně střižený, že mu z něj koukají ramena a celý hrudník (i s tetováním).

Už není tak emočně vypjatý, když je mrtvý, tak je docela v pohodě a se zástupem podobně oblečených andílků zpívá legendární melodii Jesus Christ Superstar.

Kamil Střihavka (Ježíš) a andílci - podobným stylem byl oblečen i Noid (Jidáš)


Hudba zajímavá, pár známějších písní možná také budete znát, ale nejedná se zde o vyloženě chytlavou hudbu.

Choreografie mi nepřijdou nijak složité, například oproti Robinu Hoodovi..... Na druhou stranu, zde se na jevišti pohybuje o mnoho lidí více, což já obdivuji, pokud se dokáží sladit a srovnat.


Pravda, je to náboženské téma, proto jsem si už od počátku nebyl jist, zda se mi bude tento muzikál líbit. Ale líbil se. Nevím, zda jej doporučit všem. U Robina Hooda si myslím, že hodně milovníků muzikálů by si mohlo přijít na své. Zde si nejsem jistá, protože se jedná o trochu specifičtější námět. Je to kvalitní muzikál, to určitě, ale pokud se člověku opravdu nelíbí téma jako takové, tak se mu pravděpodobně nebude líbit ani muzikál. Já nejsem žádný expert ani fanoušek přes náboženská témata, ale jako téma muzikálu se mi to líbí.


Ale pokud jste milovníci (no, spíše milovnice) Vaška Noida Bárty, pak se vypravte určitě a sedněte si na pravý okraj levého bloku sedadel.

Zdroje použitých obrázků: idnes.cz; kulturniportal.cz


Pac a pusu,
Váš Holoubek
 


Komentáře

1 *Ona *Ona | Web | 22. dubna 2011 v 18:00 | Reagovat

Byla jsem na něm v Karlíně, a musím říct, že se mi hrozně líbil. Náboženské téma mi tam jako ateistovi ani nevadilo :)

2 Lištička Lištička | Web | 4. června 2011 v 13:56 | Reagovat

Vyrostla jsem na českém soundtracku k Jesus Christ Superstar. V Karlíně jsem na tomto muzikálu byla už v listopadu. Trefila jsem se do stejného hereckého obsazení jako ty a byla jsem moc ráda, ale vůbec se mi nelíbil výstup Heroda. Oproti původnímu uvedení před "mnoha a mnoha lety" (kde měli mimo jiné hlavní role Střihavka s Basikovou) to bylo příliš trapné a ubohé. Cílem asi bylo shodit vážnou atmosféru, ale ve výsledku to spíš uškodilo, než abych se cítila pobavená. Dávám přednost klasickému pojetí. A nemohu si pomoct, ale jako Jidáše mám podstatně raději Dana Bártu než Noida. Bárta totiž na rozdíl od Noida umí podstatně lépe zpívat a má mnohem příjemnější hlas! :-P

3 Teplý holoubek Teplý holoubek | E-mail | Web | 22. června 2012 v 21:13 | Reagovat

[2]: Každý má svůj názor. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.