Hitchcock - úspěch nebo propadák?

15. února 2013 v 21:20 | Holoubek

Zdravím, přátelé!
Sklátila mne choroba. Ale než se rozvinula úplně, stihnul jsem v úterý zhlédnout spolu s mým drahým otcem (kterého později také sklátila) krásný nový film Hitchcock.
Ačkoliv jsem spíše takový ten "komediový typ", občas se rád podívám na vážnější kousek (a to i co se týče divadla). Jako příklady uvádím např. King's Speech nebo Iron Lady.
A tak, když jsem v nejmenovaném časopise zahlédl zmínku o tomto zajímavém filmu a představiteli titulní role Anthonym Hopkinsovi, přemluvil jsem otce, abychom opět navštívili biograf.
Ačkoliv jsem se toho trochu bál, překvapivě to zas tak vážný film nebyl, ba dokonce se rozjel na sérii milých vtípků. Ke konci už se trochu vytrácely, ale film na zajímavosti neztratil. Plynul spíše na pohodové vlně, nebyl nijak akční ani šokézní, ale vtáhnul mě. Na hodinky jsem se orientačně podíval až před koncem. :)

SPOILERY!

Abych to uvedl již předem - ani Hopkinse, ani Hitchcocka jsem předtím nijak neznal. Jejich podobu jsem znal pouze přibližně a z díla jsem taky nic neviděl (ani Mlčení jehňátek, ani Psycho). A musím říci, že to bylo rozhodně dobře.
Na základě děje filmu a mnoha kritik, co po internetu kolují, bych tento film paradoxně doporučil spíše lidem, kteří nejsou znalci a příznivci. Mně jakožto laikovi se to moc líbilo (a už se těším, až si to zase stáhnu nebo až se to bude vysílat), mému otci také, ale znalci problematiky by se to možná příliš nezdálo.

Bohužel, jestli tímto počinem chtěli tvůrci vydělat, tak asi spláčou nad výdělkem, poněvadž v našem promítacím sále posedávalo lidí a opeřenců přesně 5 a půl a dle ostatních ohlasů to ani jinde není jiné.
Podle mého názoru to bude nejednoznačností cílové skupiny. Není to film pro rodiny s dětmi ani pro mladistvé, příznivců takto starých (ač klasických) filmů, jako byly Hitchcockovy, není mnoho, a jak už jsem řekl, pro ně to asi taky nebude úplně terno...

~ Děj


Celý film se nese v duchu natáčení Hitchcockova průlomového snímku Psycho. Začíná premiérou jeho předchozího filmu v r. 1960 a rozhodnutím natočit něco úplně jiného. Končí dlouho napjatě očekávaným uvedením Psycha do kin a i přes většinové přesvědčení velikým diváckým úspěchem.
Ačkoliv měli tvůrci k dispozici krásné filmařské ateliréry, přesné kostýmy, paruky (což bylo zvláště pro mne velice atraktivní téma), hlavní linie filmu se spíše vinula kolem vztahu prapodivného umělce s jeho obětavou ženou.
Již od začátku je patrné, že vztah skřípe kvůli nedostatku Hitchcockova pochopení a zájmu. Takže se divák nediví, když se Alma rozhodne pracovat i na jednom ne-Hitchcockově projektu s přítelem, u kterého je otázkou času, kdy přestane být jen přítelem.
Občas se člověk zamýšlí nad tím, zda není hlavní personou ona. Těžko hádat, o čem přesně vlastně film měl být. Ale po všech stránkách skončil takovým tím happyendem á la realita. :)

~ Alfred Hitchcock (Anthony Hopkins)


Samozřejmě se musím zmínit o hlavní persóně - to by jinak nešlo! Na skvělých hereckých výkonech A.H. a Helen Mirren v roli manželky Almy Reville asi stál film nejvíc (i když ostatní herci byli taktéž skvělí, Scarlett Johansson, Jessica Biel...).
Neodpustím si drobnou poznámku: James D'Arcy je opravdu své Psycho předloze neuvěřitelně podobný!

Jako postava mi přišel velmi zajímavý - pro podobný typ podivínů mám vážně slabost (asi že takový jsem i já). :) S lidmi mluví bez jediného zaváhání a rozhodně s nimi nejedná v rukavičkách, jde si za svým a zároveň je nevyzpytatelný. Ale v zásadě milý a sympatický stařík. Vlastně mi v mnohém připomíná i naše pana režiséra (i když ten si mnohdy nepočíná tak drsně). Asi je to choroba z povolání.
I když, možná byl na můj vkus trochu moc lidský - snesl bych ho horšího. Pak by totiž lépe vynikl kontrast jeho "běžné" stránky a jeho "lidské" stránky (zlé sny, vidiny a představy s Edem Gainem - předobrazem hlavní postavy Psycha a psychicky narušeným vrahem). Nevím, ale i tyto záležitosti ho posunují mně ne příliš sympatickým směrem...

Proměna A.H. do A.H. (jaká náhoda, že?) vypadá taktéž sakra zajímavě - ještěže dnes již existují takhle "jednoduché" metody.Na zmíněném odkazu jsou i fotografie, ale na fotografiích nikdy nebude vypadat tak dobře jako ve filmu. A i když měl kvůli masce takový mimický handicap, dokázal skvělé divy jenom se rty.

Ještě k těm nočním můrám. Když se mu poprvé zdálo, jak se skláněl nad mrtvou dívkou ve vaně a ta na něj najednou vybafla, okamžitě jsem začal být ohledně ostatních scén ostražitý a částečně si křídlem zakrývat výhled ve všech "podezřelých" scénách. Podobně hrůzyplné scény jsem se nedočkal, ale nevím, možná, že by snad bylo lepší, kdybych se jí dočkal... Takhle jsem byl celou dobu ve zbytečném stresu.Moc pěkný film, na ty šmejdy, co poslední dobou filmaři produkují...

Pac a pusu,
Váš Holoubek
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.